Mleczne kulki z dodatkiem aromatu migdałowego bez pieczenia to pomysł na poszerzenie wachlarza ciasteczek cieszyńskich o kolejny pyszny rodzaj.

Kilka, a czasem nawet kilkanaście rodzajów tych słodkich maszketów jest przygotowywane w śląskich domach na święta Bożego Narodzenia oraz inne ważne uroczystości doroczne i rodzinne.

Do podanego przepisu możemy wprowadzić dodatki, które zmienią kolor i smak naszych pralinek. My dodaliśmy suszone i mielone płatki dzikiej róży zebrane latem. Kolejny eksperyment to dodatek naturalnej kawy i kakao, wtedy pralinki smakują jak mleczne cappuccino. Wszystkie warianty dozwolone i przepyszne! :)

 
Składniki: 350 g mleka w proszku, 200 g masła, 100 g cukru pudru, 7-10 kropel olejku migdałowego, 70 g gorzkiej lub mlecznej czekolady

Sposób przygotowania:
Miękkie masło ucieramy dokładnie z cukrem pudrem i olejkiem migdałowym. Następnie powoli dodajemy mleko w proszku. Wszystko dokładnie zagniatamy ręką. Jeśli masa jest za sucha i mało plastyczna dodajemy odrobinę wody lub rumu, jeśli za rzadka – mleka w proszku. Ciasto przykrywamy, żeby nie wyschło. Formujemy niewielkie kulki, układamy na tacce i małym palcem robimy wgłębienie. W kąpieli wodnej roztapiamy czekoladę gorzką lub mleczną, możemy też wymieszać te dwa rodzaje. Łyżeczką wlewamy do dziurek czekoladę. Tackę z naszymi kulkami dajemy w zimne miejsce.

Jak narychtować?
Do miski dowomy miynki masło, ku tymu pudercuker, pora kropel łolejku z mandli i fajnie wyfyrlujymy. Potym pomały muszymy wspypować mlyko w prószku i cołki czas fyrlać. Terozki trza łobejrzeć masa rynkom – jak je za rzadko – muszymy dosuć mlyka w prószku, jak za gynsto cyknyć kapke rumu abo wody. Jak masa jest akuratno, kulomy nie za wielki kulki, ukłodomy na tacce i w kożdej robiymy dziura. Szekulada gorsko, abo jak kiery woli mlyczno, roztopiomy nad gorczkiem ze wrzawom wodom i łyżyczkom nakłodomy do dziurek. Terzki kulki dowomy do zimnego i fertkig! – cołko filozofijo!

9 października 2007 r. drobne ciasteczka cieszyńskie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego, w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze.


Więcej informacji na temat ważnych uroczystości rodzinnych oraz świąt dorocznych, zwyczajów, wierzeń oraz tradycyjnej, świątecznej kuchni przeczytasz w artykułach:

Słodkie orzechowe ule

Ule

Wigilijny stół

Siemieniotka – tradycyjna zupa wigilijna

Moczka, makówki i kompot z pieczek

Moczka

Makówki

Kompot z pieczek

łorzechowe rożki

Wigilijne wypędzanie "chroboka"

Gorzołka na zaloci chroboka we Wilijo

Wierzenia wigilijne

Historia bożonarodzeniowego drzewka

Kokoski – ciasteczka na Boże Narodzenie i odpust

Kawusie

Bawole oczka

Bombony, szkloki, maszkety…