Przepisów na cieszyńskie ciasteczka, przygotowywane na święta i wesela jest bardzo wiele. W każdym domu rychtuje (przygotowuje) się je według rodzinnych receptur. 

Jednym z ulubionych rodzajów ciasteczek cieszyńskich, są orzechowe ule, które najszybciej znikają z udekorowanych, świątecznych talerzy pełnych kolorowych słodkości. 

Można powiedzieć, ze ule to czeskie słodkości, bo u naszych południowych sąsiadów są one niezwykle popularne. Świadczyć o tym może fakt, że w Polsce, przed dobą sklepów internetowych, foremki w kształcie uli były nie do zdobycia, a najbliższym miejscem, gdzie można było je kupić były sąsiednie miejscowości takie, jak Czeski Cieszyn czy Karwina.

Foremki na ule, fot. Anna Lerch-Wójcik
Foremki na ule, fot. Anna Lerch-Wójcik

Ule to słodkie maszkety (przysmaki) typu praliny. Przygotowuje się je bez pieczenia z masy ze zmielonych orzechów włoskich, cukru pudru i białka. Ciasto to przekłada się do specjalnych foremek w kształcie pszczelich uli, robi dziurkę, do której filuje się nadzienie z masła, żółtek, cukru pudru i spirytusu lub ajerkoniaku. Od spodu nakleja się wafel w kształcie kółeczka. 

W alternatywnej wersji możemy wykonać ule kakaowe lub zmielone orzechy zastąpić wiórkami kokosowymi, a do dekoracji użyć polewy czekoladowej.

Więcej informacji na temat Wigilii, Świąt Bożego Narodzenia, zwyczajów, wierzeń oraz tradycyjnej, świątecznej kuchni czytaj w artykułach:

 Ule
Wigilijne wypędzanie "chroboka"
Gorzołka na zaloci chroboka we Wilijo
Wierzenia wigilijne
Historia bożonarodzeniowego drzewka
Wigilijny stół
Siemieniotka – tradycyjna zupa wigilijna
Moczka, makówki i kompot z pieczek
Moczka
Makówki
Kompot z pieczek
Cieszyńskie ciasteczka
łorzechowe rożki