31 sierpnia 2006 roku makówki/makiełki zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Składniki: 500 g maku, 1 l mleka, 3 czerstwe bułki, 200 g cukru, 1 torebka cukru waniliowego, po 100 g: orzechów laskowych, orzechów włoskich, migdałów, rodzynek

Sposób przygotowania:

Ważnym składnikiem makówek jest dobry, słodki mak, który musimy dokładnie zmielić, dodać  cukier, cukier waniliowy i wszystko dobrze wymieszać. Do garnka wlewamy niewielką ilość wody i doprowadzamy do wrzenia. Dolewamy mleko, czekamy aż się zagotuje i dosypujemy mak z cukrem. Następnie musimy wszystko razem jeszcze raz zagotować. W tym czasie kroimy na kromki czerstwe bułki lub struclę (drożdżowe pieczywo z dodatkiem anyżu, zaplatane w warkocz, wypiekane najczęściej w okolicach Bożego Narodzenia). Siekamy nożem orzechy laskowe, włoskie i migdały. W misce układamy warstwami pokrojone pieczywo, posypane orzechami oraz rodzynkami i zalane gorącym mlekiem z cukrem i makiem. Nakrywamy makówki pokrywką i wynosimy do zimnego pomieszczenia. Na koniec dekorujemy orzechami i rodzynkami.

Jak narychtować?

Na makówki muszymy zagnać rychtyg fajny mak. Nojlepij kupować taki na kila i pokosztować, zani sie kupi, coby nie był łoszkliwie gorski. Na makówki mak trza dobrze zemleć, pomiyszać z cukrym i waniliyncukrym. Do gorka wlywomy troszka wody na dno. Jak zewre, dolywomy liter mlyka i zaś czekomy aż bulknie. Ku tymu wciepujymy mak z cukrym i warzymy cuzamen do kupy. W tym czasie muszymy pokroć czyrstwe żymły abo strucla na sznitki. Siekomy tyż leko lyski, łorzechy włoski i mandle. Bierymy miska, ukłodomy żymły szychtami, posypujymy lecykandy łorzechami i rozynkami i zalywomy każdo szychta wrzawym mlykiym z makiem. Potym trza to dobrze przikryć i wyniyś do lauby. Jak łochłódnom, strojymy po wiyrchu łorzechami, rozynkami i makówki gotowe!

Więcej informacji na temat Wigilii, Świąt Bożego Narodzenia, zwyczajów, wierzeń oraz tradycyjnej, świątecznej kuchni czytaj w artykułach:

Wigilijne wypędzanie "chroboka"
Gorzołka na zaloci chroboka we Wilijo
Wierzenia wigilijne
Historia bożonarodzeniowego drzewka
Wigilijny stół
Siemieniotka – tradycyjna zupa wigilijna
Moczka
Moczka, makówki i kompot z pieczek
Słodkie orzechowe ule
Ule
Kompot z pieczek
Cieszyńskie ciasteczka
łorzechowe rożki