21 sierpnia 2006 r. żur śląski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego, w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Składniki na zakwas na żur:  0,5 l wody, 200 g grubo mielonej mąki żytniej, 1 piętka chleba, 3 ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

Do żuroka (specjalnego boncloka, czyli garnka kamionkowego) wlewamy wodę, dodajemy grubo mieloną mąkę żytnią, piętkę z chleba i pokrojony czosnek. Odstawiamy na cztery dni w ciepłe miejsce. W tym czasie zakwas sfermentuje. 

Jak narychtować?

Downij kożdo baba nociastek na żur sama rychtowała w chałpie. Coby ukisić żur, trza było przódy do szpecjalnego boncloka, na kiery godajom żurok, wloć wody, wciepać skrowek chleba i szrut żytni, dać pokroty czosnek i zostawić na sztyry dni w cieple, coby fajnie zgierowoł.

 

Składniki na żur: 1,5 l wody, 0,5 kg boczku lub wędzonych żeberek, 2 szklanki zakwasu, 0,5 kg ziemniaków, 4 łyżki śmietany, sól, pieprz do smaku, skwarki

Sposób przygotowania:

W garnku gotujemy wędzony boczek lub żeberka. Dolewamy 2 szklanki wcześniej przygotowanego zakwasu na żur i gotujemy kilka minut. Dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Żur nakładamy na talerze, dajemy po łyżce potłuczonych ziemniaków, a na górę skwarki. Możemy także jeść żur z kawałkiem kiełbasy i jajkiem gotowanym na twardo. Właściwy poziom kwaśności możemy regulować poprzez dodanie słodkiej śmietanki lub mleka, jeśli żur jest za kwaśny lub kwaśnej śmietany, jeśli jest za mało kwaśny.

Jak narychtować?

W gorku uwarzić wyndzonka. Wloć dwie szolki nociastku. Postawić na łogniu, coby zewrało i warzić pora minut. Zakłócić troszkom śmietonki, dać soli i korzynio do szmaku. Do talyrza ze żurym dowało sie łyżka pożganych ziymioków, a na wiyrch pomaściło sie szpyrkom. Kożdo gospodyni wiedziała, że jak żur wyszeł kwaśny, stykło doloć słodkij śmietonki abo mlyka, jak mało kwaśny – szło polepszyć szmak kwaśnom śmietonkom. Dzisio baby do żuru dodowajom tyż pynto wusztu i jajco uwarzone na twardo.