1 lutego 2008 r. wajecznica/smażylnica, czyli jajecznica po cieszyńsku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Składniki: 6 jajek, 150 g boczku, szczypiorek, sól do smaku

Sposób przygotowania:

Świąteczną jajecznicę z boczkiem i szczypiorkiem jadało się kiedyś, ale i do dziś się jada, zgodnie z tradycją na śniadanie w Niedzielę lub Poniedziałek Wielkanocny. By ją przygotować zaczynamy od pokrojenia boczku w kostkę i podsmażenie go na patelni. Do tego wbijamy jajka i mieszamy cały czas, aż jajecznica zgęstnieje. Dodajemy drobno pokrojony pęczek świeżego szczypiorku i soli do smaku. Tradycyjna świąteczna jajecznica nie może być za mocno ścięta, ponieważ najchętniej jada się ją nałożoną na kromce chleba. Do jajecznicy znakomicie pasują świeże rzodkiewki zerwane prosto z ogrodu i zagryzane jako dodatek.

Jak narychtować?

Świonteczno smażonka jodało sie dycki downij, ale przeca i teroz sie jodo rano w Niedziela abo Pyndziałek Wielkanocny. Przódy trza porzondny konsek wyndzonej szpyrki pokroć i podsmażić w tyglu. Zalecieć do zegródki i narwać świyżego sznytlochu. Do szpyrki wbić jajca, miyszać cołki czas na łogniu, aż jajca zgynstnom, potym wsuć pokroty sznytloch i trocha soli. Smażonka musi być dojś fest tyngo, coby sie nie rozloła na sznicie chleba – bo tak sie jodało. Do smażonki idzie se przigryzać świyże radiski z fribetu

 

Więcej artykułów związanych z Wielkanocą:

Śląski stół wielkanocny
Świyncelnik
Świyncelnik - wielkanocny przysmak z Połomii
Zista wielkanocno
Babówka
Zwyczaje wielkanocne na Śląsku
Śląska palma wielkanocna
Wielka Środa, czyli strzoda żurowo
Dźwięk wielkoczwartkowych klekotek
Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury
Święcenie pokarmów, ognia i wody
Niedziela wielkanocna, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego
Śmiyrguśniki i szukanie zajączka
Pisanki, kroszonki, drapanki
Jajka w śląskich wierzeniach i obrzędach