Na śląskim stole wielkanocnym nie może zabraknąć szumnej zisty, czyli pięknie wyrośniętej babki ucieranej.

Składniki: 2 szklanki mąki, 1 kostka masła, 1 szklanka cukru, 5 jajek, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, starta skórka z 1 cytryny, masło i bułka tarta do przygotowania formy, cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:

Ucieramy kostkę miękkiego masła ze szklanką cukru i otartą skórką z cytryny. Stopniowo dodajemy żółtka, dosypujemy mąkę i proszek do pieczenia. Na koniec dodajemy białka ubite na sztywną pianę. Formą na babkę smarujemy dokładnie masłem, wysypujemy bułką tartą i przekładamy ciasto. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni i pieczemy około 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika, czekamy aż się przestudzi a następnie polewamy czekoladową  albo białą polewą lub posypujemy cukrem pudrem. Babka ucierana najlepiej smakuje z kawą z mlekiem.

Jak narychtować?

Kostka miynkigo masła utrzić ze szklonkom cukru i skórkom z cytrona. Do tego dodować piyńć żółtek, nie naroz, ino po jednym. Potym pomału dosypować dwie kufki monki i dwie łyżyczki bakpulwru. Na łostatek dodać piyńć fest ubitych biółtek. Zistowo forma wyszmarować masłym, wysuć potrzitom suchom żymłom i przeloć do nij ciasto. Nagrzoć piykarok do 180 stopni i piyc ze trzi sztwierci godziny. Jak już zista nie bydzie tako gorko, trza jom łobstroić szekuladowym abo biołym lukrym, abo pudercukrym i wyniyść, coby wychłódła. Zista nojlepszy szmakuje z fajnom, biołom bonkawom! 

Więcej artykułów związanych z Wielkanocą:

Śląski stół wielkanocny
Smażonka ze szpyrkami i sznytlochym
Świyncelnik
Świyncelnik - wielkanocny przysmak z Połomii
Babówka
Zwyczaje wielkanocne na Śląsku
Śląska palma wielkanocna
Wielka Środa, czyli strzoda żurowo
Dźwięk wielkoczwartkowych klekotek
Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury
Święcenie pokarmów, ognia i wody
Niedziela wielkanocna, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego
Śmiyrguśniki i szukanie zajączka
Pisanki, kroszonki, drapanki
Jajka w śląskich wierzeniach i obrzędach