Końcem maja, kiedy jeszcze nie było innych owoców, gospodynie piekły ciasto lub kołocz z rabarbrym, chętnie przygotowywały też rześki kompot o charakterystycznym smaku.

Składniki: 6 jajek, 1 szklanka cukru, 1 torebka cukru waniliowego, 5 łyżek roztopionego masła lub oleju, 2 łyżki octu, 2 1/4 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 5-10 łodyg rabarbaru, cukier puder do posypania. 

Sposób przygotowania:

Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy ocet i ubijamy na sztywno. Następnie dodajemy cukier, cukier waniliowy i żółtka. Dalej ubijamy jak na biszkopt. Masło rozpuszczamy i studzimy. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Następnie masło i mąkę dodajemy do jajek i jeszcze chwilę ubijamy, aż do połączenia składników. Masę wlewamy na wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą blachę o wymiarach ok. 30x35 cm. Umyte, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę łodygi rabarbaru przekładamy do miski i obtaczamy w niedużej ilości mąki. Rabarbar przekładamy na ciasto i delikatnie dociskamy. Piekarnik lekko nagrzewamy, wkładamy ciasto i pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok. 30 min. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Jak narychtować?

Nojprzód idymy narwać rabarbru z zegródki. Łobcinomy paryzole, płukomy sztyngle, łobiyromy i krejymy na kostka. Biułtka fest dobrze ubijomy z łoctym. Wciepujymy cuker, tytka wanilijencukru, żółtka i ubijomy dalij. Masło topiymy w tygliku i dowomy do zimnego coby łochłódło. Monka z bakpulwrym łosiywomy i pospołu z masłym dowomy do jajec. Wszysko muszymy dobrze wymiyszać i wykidać na blacha, kiero trza nojprzód wyszmarować masłym i wysuć potrzitom żymłom. Pokroty rabarber wciepujymy do miski, łodkulujymy w monce, coby nie łopod na dno, przekłodomy na ciasto i leko wciskomy. Wrażujymy blacha do leko nagrzotego piykaroka, potym sztelujymy go na 180 stopni i piekymy kole pół godziny. Jak łochłódnie posypujymy pudercukrym.

Więcej przepisów z rabarbarem:

Kompot z rabarbru