Buchta w gwarze śląskiej to kluska na parze, ale także słodki, puszysty wypiek, zwijany jak makowiec.

Możemy przygotować ją z dowolnymi słodkimi dodatkami, jak np.: jabłkami, rodzynkami i cynamonem, masą makową lub mielonymi orzechami włoskimi z cukrem. Buchta tworzy idealny duet śniadaniowy lub podwieczorkowy z kawą albo kakao.

Downij bajtle zajodały sie rade hrubo ukrotom sznitom buchty, a ku tymu piły kakało abo kakałszale.

Składniki na dwie buchty: z jabłkami oraz z orzechami włoskimi
Składniki na ciasto: 750 g mąki, 75 g drożdży, 1,5 szklanki mleka, 1 jajko, 3 żółtka, 150 g cukru, 100 g masła, 0,5 łyżeczki soli, 50 g miękkiego masła do posmarowania ciasta przed nałożeniem dodatków
Dodatki do buchty z jabłkami: 3 słodkie jabłka, 3 łyżki rodzynek, 2 łyżeczki cynamonu
Dodatki do buchty z orzechami: 200 g zmielonych orzechów włoskich, 3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:
Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże, 3 łyżki mąki, 3 łyżki cukru. Wszystko mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, żeby drożdże wystartowały. Jajka i żółtka ucieramy z resztą cukru i solą. Do dużej miski wsypujemy mąkę, wlewamy zaczyn z drożdży, jajka i mieszamy. Dolewamy roztopione masło, a następnie wyrabiamy dokładnie ciasto ręką, aż do uzyskania idealnie gładkiej konsystencji. Odstawiamy ciasto do wyrośnięcia do momentu aż podwoi swoją objętość.
W tym czasie przygotowujemy 2 blaszki - keksówki, które smarujemy masłem. Mielimy orzechy włoskie oraz obieramy jabłka ze skórki i tniemy je w bardzo cienkie, niewielkie plasterki.
Po upływie czasu na wyrośnięcie, sprawdzamy ciasto – powinno mieć sprężystą konsystencję. Jeśli jest za rzadkie i się klei dodajemy mąki. Następnie dzielimy ciasto na dwie części i każdą wałkujemy na prostokąt o grubości ok. 1 cm. Smarujemy je miękkim masłem. Jedną część posypujemy mielonymi orzechami wymieszanymi z cukrem. Na drugą wykładamy pokrojone wcześniej jabłka, posypujemy rodzynkami i cynamonem. Zwijamy obie wzdłuż dłuższego boku i przekładamy do dwóch keksówek. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni C. W tym czasie odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pieczemy buchty ok. 50 min. na dolnej półce piekarnika. Po upieczeniu i lekkim przestudzeniu możemy po wierzchu posmarować je roztopionym masłem wówczas będą miały błyszczącą, brązową skórkę.

Jak narychtować?
Do ciepłego mlyka wciepujymy drożdże, trzi łyżki monki i tela samo cukru. Terozki trza to wszysko fajnie rozfyrlać i dać do ciepłego, coby drożdże sie poruszały. Jajca i żółtka utrzić z resztom cukru i solom. Do wielkij miski wsuć monka, na to wloć zaczyn z drożdży, jajcarozfyrlać łyżkom. Doloć roztopione masło. Potym trza rynkom tak długo wyrobiać, aż ciasto bydzie gładki i fajnie bydzie puszczać łod rynki. Dowomy ciasto kajś, kaj je ciepło, coby sie poruszało.
Wtynczas muszymy wyszmarować keksówki masłym, zemleć łorzechy i nastrugać jabłek, kiere trza pokroć w ciynki flosterki.
Szykownie poruszane ciasto wykidujymy na blat posuty monkom. Jak trza to idzie dosuć monki. Ciasto dzielymy na dwa rowne konski i walcujymy kożdom czyńś nugelkulom na prostokont hruby na kole jedyn cm. Szmarujymy miynkim masłym. Na jednom muszymy wysuć rowno zmielone łorzechy wymiyszane do kupy z cukrym, a na drugo pokrote jabka, rozynki i wszysko posuć skurzicom. Sfijomy kożdom podług długszego boku i wkłodomy do keksówek. Piekarok nagrzywomy na 180. Beztynczas ciasto niech jeszcze elegancko wyrosto. Piekymy buchty myńszo godzina. Upieczone idzie jeszcze po wiyrchu poszmarować roztopionym masłym.

Więcej artykułów o śląskich wypiekach na co dzień:

Prosty przepis na chleb domowy
Ciasto z pozimkami i borówkami
Babówka
Parówki - niezapomniany smak dzieciństwa
Ciasto z rabarbrym