Etymologia nazwy miesiąca „lipiec”, pochodzi od kwitnących w tym czasie lip - drzew uznawanych przez Słowian za święte.
Lipiec to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Jest ciepło i słonecznie. Wokół feeria barw i zapachów lata. Jednym z zapachów, które nieodłącznie kojarzą się z wakacjami, jest zapach kwitnącej lipy. Kwiaty lipy są jedną z ulubionych pożywek pszczół, a także surowcem do chętnie spożywanej do dziś herbaty lipowej. Zarówno miód lipowy, jak i napar z suszonych kwiatów tej aromatycznej rośliny, idealnie sprawdzą się w leczeniu kaszlu oraz pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Mają także działanie przeciwgorączkowe i napotne.
Lipa - święte drzewo Słowian
- Lipa jest jedną z najważniejszych roślin w kulturze Słowian.
- Zawsze uważano ją za drzewo dobre, sprowadzające szczęście, nieprzyjazne złym duchom i odstraszające czarownice.
- Sadzono ją często przed domem, wierząc, że zapewni pomyślność i zgodę w rodzinie.
- Na Śląsku powstrzymywano się od wycinania lip, wierząc, że przyniesie to ludziom nieszczęście, a nawet spowoduje śmierć w rodzinie osoby ścinającej.
- Pozostałością dawnych wierzeń są kapliczki, obrazy świętych i rzeźby Chrystusa umieszczone na lipach (także na dębach). Często stare, wiejskie kościółki otoczone są wiekowymi okazami tych drzew.
- Dawniej powszechna była wiara w to, że pioruny nigdy nie uderzają w lipę. Palonymi wianuszkami z liści lipy okadzano dom podczas burzy, co miało uchronić przed uderzeniem pioruna i pożarem.
- Wierzono, że znakiem zwiastującym nadejście ogromnej burzy, było gdy lipa, rosnąca przed chałpom, huczała głośno, dobiegały z niej szmery i szumy.
- Zielarki korzystały z magicznej mocy lipy, wierząc, że odstrasza ona czarownice. Stosowały liście i kwiaty lipy do okadzania krów. Przy chorobach gardeł należało obwiązać szyję zwierząt łykiem lipy. Także łykiem z lipy smagano krowy, wierząc, że tym samy uderza się bezpośrednio czarownicę, która rzuciła zły urok.
Drewno z lipy jest doskonałym materiałem snycerskim, ponieważ jest miękkie lecz wytrzymałe. Dawniej wykorzystywano je także do wyrobu narzędzi rolniczych. Do dziś jest ulubionym materiałem rzeźbiarzy ludowych.
Przyroda, rośliny, ziołolecznictwo, magia ziół:
Korony dożynkowe – sztuka z natury