Etymologia nazwy miesiąca „lipiec”, pochodzi od kwitnących w tym czasie lip - drzew uznawanych przez Słowian za święte.

Lipiec to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Jest ciepło i słonecznie. Wokół feeria barw i zapachów lata. Jednym z zapachów, które nieodłącznie kojarzą się z wakacjami, jest zapach kwitnącej lipy. Kwiaty lipy są jedną z ulubionych pożywek pszczół, a także surowcem do chętnie spożywanej do dziś herbaty lipowej. Zarówno miód lipowy, jak i napar z suszonych kwiatów tej aromatycznej rośliny, idealnie sprawdzą się w leczeniu kaszlu oraz pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Mają także działanie przeciwgorączkowe i napotne.

Lipa - święte drzewo Słowian

  • Lipa jest jedną z najważniejszych roślin w kulturze Słowian.
  • Zawsze uważano ją za drzewo dobre, sprowadzające szczęście, nieprzyjazne złym duchom i odstraszające czarownice.
  • Sadzono ją często przed domem, wierząc, że zapewni pomyślność i zgodę w rodzinie.
  • Na Śląsku powstrzymywano się od wycinania lip, wierząc, że przyniesie to ludziom nieszczęście, a nawet spowoduje śmierć w rodzinie osoby ścinającej.
  • Pozostałością dawnych wierzeń są kapliczki, obrazy świętych i rzeźby Chrystusa umieszczone na lipach (także na dębach). Często stare, wiejskie kościółki otoczone są wiekowymi okazami tych drzew.
  • Dawniej powszechna była wiara w to, że pioruny nigdy nie uderzają w lipę. Palonymi wianuszkami z liści lipy okadzano dom podczas burzy, co miało uchronić przed uderzeniem pioruna i pożarem.
  • Wierzono, że znakiem zwiastującym nadejście ogromnej burzy, było gdy lipa, rosnąca przed chałpom, huczała głośno, dobiegały z niej szmery i szumy.
  • Zielarki korzystały z magicznej mocy lipy, wierząc, że odstrasza ona czarownice. Stosowały liście i kwiaty lipy do okadzania krów. Przy chorobach gardeł należało obwiązać szyję zwierząt łykiem lipy. Także łykiem z lipy smagano krowy, wierząc, że tym samy uderza się bezpośrednio czarownicę, która rzuciła zły urok.

Drewno z lipy jest doskonałym materiałem snycerskim, ponieważ jest miękkie lecz wytrzymałe. Dawniej wykorzystywano je także do wyrobu narzędzi rolniczych. Do dziś jest ulubionym materiałem rzeźbiarzy ludowych.

Przyroda, rośliny, ziołolecznictwo, magia ziół:

Magia ukryta w drzewach

Magiczna moc ziół

Korony dożynkowe – sztuka z natury

Cudowna moc bukietów poświęconych na Zielną

Noc Świętojańska (film)

Święto Matki Boskiej Zielnej (film)