Ajerkoniak (niem. Eierkognak) to prosty i szybki do zrobienia domowy likier jajeczny, nazywany na Śląsku jajcówa lub jajco,
Ten słodki alkohol był dawniej popularnym dodatkiem do domowych lodów robionych latem ze świeżej śmietonki prosto od krowy. Był też chętnie degustowany przez kobiety podczas gościn, gwarantując dobry nastrój. To właśnie śląska gospodyni zawsze miała w szpajzce schowaną flaszke ajerkoniaku na wszelki wypadek.
30 marca 2021 roku „ajerlikier” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego w kategorii: Napoje.
Ajerkoniak - przepis:
Składniki: 7 żółtek, 2 szklanki cukru pudru, 1 cukier waniliowy, pół kostki masła, pół litra wódki
Sposób przygotowania:
Jajka musimy sparzyć gorącą wodą i oddzielić żółtka od białek. Masło ucieramy dokładnie z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na jednolitą masę. Dodajemy po jednym żółtku, cały czas ucierając. Powoli, stopniowo wlewamy wódkę. Jak wlejemy całość, ucieramy jeszcze chwilę. Przelewamy do butelki i odstawiam co najmniej na kilka dni, żeby składniki się przegryzły. Ajekoniak przechowujemy w zimnym miejscu.
Jak narychtowć?
Świyże jajca muszymy sparzić wrzawom wodom. Żółtka wbijomy do szolki. Masło uciyromy z cukrym i wanilijencukrym. Pomału dowomy po jednym żółtku i cołki czas fyrlomy. Potym wlywomy tyż fest pomału halba gorzołki. Wszysko uciyromy jeszcze chwila. Gotowy ajerkoniak wlywomy do flaszki. Trzimomy w zimnej szpajzce.
Rady:
- Dobrze, żeby wszystkie składniki potrzebne do wykonaniu ajerkoniaku miały temperaturę pokojową.
- Dodatek kakao lub pół szklanki mocnej, aromatycznej kawy zmieni smak i kolor likieru na kakaowy lub kawowy.
- Dawniej ajerkoniak ucierano w makutrze, dziś prostszą metodą jest użycie miksera elektrycznego.
- Dobrze jest, aby likier przygotować kilka dni przed planowanym podaniem, żeby składniki się „przegryzły”.
- Ajerkoniak przechowujemy w zimnym miejscu. Można wstawić go do lodówki, aby stężał, wtedy sprawdzi się idealnie jako krem do deserów.
- Z czasem ajerkoniak gęstnieje.