31 sierpnia 2006 r. modro kapusta została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Składniki: 1 główka czerwonej kapusty, 1 cebula, 200 g wędzonego boczku, 1 łyżka octu, kilka goździków, sól, pieprz i cukier do smaku

Sposób przygotowania:

Do śląskiego świątecznego obiadu, czyli klusek i rolady, obowiązkowo podaje się sałatkę z czerwonej kapusty. Główkę świeżej, czerwonej kapusty musimy oczyścić, pokroić na szatkownicy lub nożem i ugotować. Możemy dodać też kilka goździków dla aromatu oraz soli, pieprzu, cukru i octu do smaku. Na koniec dodajemy także drobno pokrojoną cebulę i skwarki. 

Jak narychtować?

Ku roladzie i kluskom musiała być modro kapusta. Dziołcha leciała do zegródki po szumno główka modrej kapusty. Potym trza było jom pokronżać i uwarzić. Nikiedy, jak kapusta sie warziła, szło dodać pora grzebyczków, coby piyknie woniało, soli, korzynio, cukru i łoctu do szmaku, a na łostatek dociepać drobno pokroto cebula, pomaścić to szpyrkami i wychłódzić w siyni.