4 kwietnia 2006 r. syrop buraczany został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa warmińsko-mazurskiego, w kategorii: Warzywa i owoce.
6 czerwca 2014 r. na Listę w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze trafił także przysmak z województwa pomorskiego bómbómy z dekla (tj. kociewskie domowe cukierki, karmelki smażone na patelni i studzone na emaliowanej pokrywce), które robi się na bazie melasy, śmietany i tłuszczu.
Składniki: 4 kg buraków cukrowych, 1 l wody
Sposób przygotowania:
Do zrobienia melasy, czyli syropu buraczanego, potrzebujemy kilku bulw buraka cukrowego, które musimy oczyścić i obrać. Następnie obcinamy liście, które dają gorzki smak. Kroimy bulwę w plastry o grubości około 1 cm. Przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy tak długo aż buraki wypuszczą całą swą słodkość. Następnie odcedzamy je, a syrop nadal gotujemy, aż będzie gęsty jak miód, mocno przyrumieniony o słodko-gorzkawym smaku i zapachu karmelu. Melasa najlepiej smakuje jako dodatek do chleba lub do placków z sodą oczyszczoną.
Jak narychtować?
Do zrobiynio malasu trza było wytargać z pola, a bez zima wziońć z pywnicy, pora ćwikli, łoczyścić z ziymi, łopłukać i łoszkrobać. Potym łodkroć z wiyrchu zielina, coby nie było za fest gorski. Łoporzondzono ćwikla pokroć w flostry hrube na jedyn cyntymeter, wciepać do gorka, zaloć zimnom wodom i warzić na lekim łogniu fest długo, aż wypuszczom cołkom słodkość. Łodcedzić konski ćwikle i warzić dalij, aż syrop bydzie gynsty jak miód, fest przibronocony, a w szmaku słodko-gorski, z aromom karmelu. Ze sztyrech kilo ćwikli wyndzie ino kole pół litra malasu. Malas nojlepij szmakuje na sznicie abo na plackach z natronym.