Medycyna naturalna jest w stanie zaradzić przy wielu dolegliwościach i nie inaczej jest w przypadku nagietka lekarskiego.
Roślina ta często stosowana jest w formie naparów i herbatek, ale także maści i olejków. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i żółciopędne. Działa regeneracyjnie na wątrobę. Przyspiesza gojenie ran, działa przy stłuczeniach, obrzękach. Ma także właściwości pielęgnacyjne, dlatego stosowana jest z powodzeniem w kosmetykach – kremach i olejkach, wykazując działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe, natłuszczające i zmiękczające skórę oraz w tonikach - działając ściągająco i oczyszczająco. Zmielony susz kwiatowy ma intensywnie pomarańczowy kolor, dlatego może być naturalnym barwnikiem do ciast, czy serów.
Nagietek lekarski kwitnie najobficiej od czerwca do sierpnia. Jego piękne, pomarańczowe płatki kwiatów łatwo się zbiera, a następnie suszy. To właśnie susz kwiatowy stanowi bazę do wywarzania dalszych preparatów.
Nagietek nie jest wymagający w uprawie, znakomicie sprawdza się m.in. w ogrodzie warzywnym, pomagając innym roślinom w zdrowym wzroście.
Więcej artykułów, które mogą Cię zainteresować:
Kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym
Syrop z owoców czarnego bzu
Syrop, nalewka i esencja z pędów sosny
Miodek majowy
Kwiaty forsycji piękne i zdrowe