Forsycja to popularny w naszym kraju krzew ogrodowy, który zakwita pięknie wczesną wiosną. Nie wszyscy wiedzą o jej prozdrowotnych właściwościach.

W kwietniu jej gałęzie gęsto obsypane są drobnymi, żółtymi kwiatuszkami, które cieszą oko, przełamując szarość dopiero budzącej się do życia przyrody. Warto docenić także zdrowotne właściwości kwiatów forsycji przygotowując z nich napar, nalewkę, susząc lub dodając świeże do sałatki.

Właściwości lecznicze kwiatów forsycji
Kwiaty forsycji zawierają dużą ilość flawonoidów, lignanów i saponin.  Jeśli chodzi o flawonoidy to warto zwrócić szczególną uwagę na rutynę, która wykazuje właściwości przeciwutleniające oraz wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Rutyna zapobiega pojawianiu się w organizmie stanów chorobowych a także przedwczesnemu starzeniu się skóry, ponieważ neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Wspomaga działanie witaminy C (sama też ją zawiera), co jest niezwykle ważne w leczeniu przeziębień i różnego rodzaju infekcji.  Kwercetyna to kolejny flawonoid zawarty w żółtych kwiatkach, który wykazuje właściwości antyalergiczne. Dodatkowo kwiaty forsycji obniżają podwyższony poziom glukozy we krwi, mają też delikatne działanie uspokajające.

Jak zbierać i przetwarzać kwiaty forsycji
Pamiętajmy, żeby kwiaty forsycji zbierać w miejscach czystych ekologicznie, najlepiej w suche słoneczne dni, w godzinach dopołudniowych, kiedy są w pełni rozkwitu.

  • Ze świeżych kwiatów możemy zrobić napar (zalać wodą o temp. 80 st. C i parzyć kilka minut) a następnie pić jako herbatkę.
  • Napar możemy także wykorzystać jako tonik do twarzy o właściwościach przeciwstarzeniowych (możemy go przechowywać w lodówce kilka dni).
  • Świeże kwiaty forsycji idealnie sprawdzą się także jako piękny i zdrowy dodatek do sałatek, czy na kanapki.
  • Wysuszone w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu, posłużą nam przez cały rok jako dodatek do ziołowych naparów.
  • Innym pomysłem na wykorzystanie dobrodziejstw kwiatów forsycji jest zrobienie nalewki z ich dodatkiem. W tym celu około 100 g kwiatów włóż do słoika, zalej 500 ml alkoholu o stężeniu ok. 40-50%. Odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, wstrząsając naczyniem od czasu do czasu. Po upływie wskazanego czasu zlej nalewkę. Nalewkę pij 2 razy dziennie po 10ml.
  • Nalewkę możemy też wykorzystać do wcierania w skórę, by wzmocnić naczynia krwionośne.