Lilak pospolity, nazywany potocznie bzem ogrodowym, znany jest od wieków jako roślina zdrowotna.
Kwitnie w maju, kiedy to jego zebrane w grona kwiaty w kolorze bieli lub w odcieniach fioletu, rozsiewają wokół oszałamiający zapach. Ale lilak słynie nie tylko ze swojej urody i pięknego zapachu, jego kwiaty wykorzystywane są także w leczeniu niektórych dolegliwości oraz w kosmetyce.
Pamiętajmy, że podobnie jak inne kwiaty, tak i kwiaty bzu zrywamy w słoneczny dzień zaraz po tym jak zniknie poranna rosa.
Lilak w domowej apteczce
Roślina zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, olejki eteryczne i flawonoidy. Wykazuje pozytywne działanie w zwalczaniu uciążliwych skutków przeziębiania. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo (napotnie). Redukuje kaszel i ból gardła. Dodatkowo reguluje ciśnienie krwi oraz oczyszcza i odtruwa wątrobę.
Herbatka z kwiatów bzu
Obrywamy i usuwamy zielone szypułki, które mogą sprawić, że herbatka będzie gorzka. Następnie suszymy kwiatuszki w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu mogą przybrać brązowy kolor, jednak to normalne zjawisko, nie wpływające na wyśmienity smak i właściwości herbatki. Wysuszone przechowujemy w słoiczku, w ciemnym miejscu i dodajemy do ziołowych herbatek.
Lilak i jego zastosowanie w kosmetyce
Kwiaty tej rośliny są cennym źródłem antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, przyspiesza gojenie ran, poparzeń słonecznych oraz wspiera regenerację komórek. Tonik oraz olejek z kwiatów bzu rozjaśniają przebarwienia, wygładzają zmarszczki oraz poprawiają jędrność skóry. Dodatkowo idealnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym czy łojotokiem. Mikstury przygotowane z kwiatów lilaka działają także przeciwgrzybiczo i antywirusowo.
Mgiełka do twarzy
Kwiaty oczyszczone z szypułek zalewamy ciepłą wodą i odstawiam na kilka godzin. Następnie odcedzamy płyn i przelewamy go do wyparzonej buteleczki, najlepiej z atomizerem. Przechowujemy mgiełkę w lodówce kilka dni, spryskując twarz, szyję i dekolt dwa razy dziennie: rano i wieczorem na oczyszczoną skórę.
Olejek kosmetyczny
Kwiatuszki lilaka wkładamy do wyparzonego słoika i zalewamy rozgrzanym do temperatury 40 st. C olejem słonecznikowym, tak aby zostały w całości przykryte płynem. To ważne, ponieważ w przeciwnym razie olejek może zacząć pleśnieć. Słoik odstawiamy na parapet, czyli w ciepłe, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Codziennie potrząsamy słoikiem i po około 2 dniach zlewamy olejek, a następnie powtarzamy kilkukrotnie czynność z użyciem świeżych kwiatów. Po zakończeniu procesu zlewamy ostatecznie olejek do ciemnej buteleczki. Przechowujemy w szafce lub w lodówce przez kilka miesięcy. Stosujemy wcierając w w skórę lub dodając do ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Możemy zastosować go także w masażach oraz zabiegach aromaterapii.