Jednymi z najbardziej lubianych owoców późnej wiosny i wczesnego lata są cześnie majowe, czyli wczesne odmiany czereśni, dojrzewające w maju.

Soczyste, słodkie owoce czereśni są uwielbiane przez szpoki, czyli szpaki, które stadnie przylatują na drzewo, obsiadają je i ucztują do woli. Kiedyś przepędzano je głośnymi okrzykami lub strzelając placpatronami (kapiszonami).

Cześnie miały rade jeść bajtle. Chocioż narwani gorczka cześni, kiere rosły wysoko nie było taki łatwe. Trza było lyź po drabinie, skokać z ziymi i chytać gałynzie, abo spinać się wysoko na strom. Coby szpoki nie zżarły wszyskich cześni, na wiyrch stroma styrkało sie straszka zrobionego ze starych babskich szworów na kiju".

Dziołszki z podwójnych czereśni z ogonkami robiły sobie piękne zauśniczki, czyli kolczyki. Synki urządzały konkursy na plucie peckami cześni na odległość lub do celu.

Cześnie majowe są smaczne, a przy okazji zdrowe. Nie nadają się raczej do przetwarzania, czy dłuższego przechowywania, bo są bardzo nietrwałe i szybko się psują. Najlepiej smakują zrywane i zjadane prosto z drzewa. Kiedyś przestrzegano, zwłaszcza dzieci, żeby się nimi nazbyt nie objadać, ponieważ może to spowodować ból brzucha. Także zapijanie ich wodą może mieć rewolucyjne skutki dla żołądka. Często straszono dzieci, że „jak bydziesz łykać pecki z cześni, to ci stromek w brzuchu” urośnie.

 

Więcej artykułów o owocach i warzywach sezonowych:

Sezonowo znaczy zdrowo – owoce w śląskim jadłospisie
Oberiba i blumenkol, czyli warzywa i dania sezonowe