Tak zwykła i pospolita, że często nie zwracamy na nią uwagi, a okazuje się, że już Hipokrates nazywany „ojcem medycyny” uważał pokrzywę za królową wszystkich ziół.
W wierzeniach ludowych roślina ta uchodziła za magiczną.
Pokrzywa lubi miejsca wilgotne i ocienione. Chętnie rośnie na glebie bogatej w azot, w pobliżu domostw, w zaroślach, przy drogach i na leśnych polanach – zawsze blisko człowieka. Czasem jest tępiona i uważana za niechciany, parzący chwast. Coraz częściej jednak wraca się jednak do niej z ukłonem, ponieważ ma unikalne, prozdrowotne właściwości. Używana jest w postaci naparów, herbatek, kąpieli, płukanek czy zupy z pokrzywy. Najbardziej popularną metodą na przedłużenie jej trwałości jest suszenie, jednak to świeża pokrzywa jest najbardziej cennym ziołem.
Zbiór pokrzywy
- Optymalny czas na zbiór pokrzywy przypada w okolice kwietnia i maja.
- Najwięcej prozdrowotnych właściwości wykazuje młoda pokrzywa, przed kwitnieniem. Najlepiej jest więc zbierać młode, ale już dobrze wykształcone listki.
- Pokrzywę zbieramy ze stanowisk sprawdzonych i wolnych od zanieczyszczeń, związanych z opryskami roślin, czy spalinami.
- Uczucie mrowienia w miejscu, gdzie skóra miała styczność z parzydełkami pokrzywy jest wyczuwalne dość długo, czasem jeszcze następnego dnia. Jeśli chcemy tego uniknąć, pamiętajmy o ubraniu rękawic do zbioru.
Kuracje pokrzywą
- Dawniej, obok krwawnika, była wykorzystywana do tamowania krwawienia.
- Ma działanie insulinopodobne - obniża poziom cukru w moczu oraz odkażające, więc używano ją do leczenia i gojenia ran oraz owrzodzeń.
- Jest bogata w witaminy i sole mineralne.
- Reguluje przemianę materii i funkcjonowanie całego układu trawiennego.
- Pokrzywa wykazuje właściwości odmładzające i odżywcze, o czy wiedziały już nasze babki, używając płukanek z pokrzywy na wzmocnienie włosów i w celu poprawy stanu skóry.
- Ks. Kneipp, słynący z wprowadzania fitoterapii do leczenia uzdrowiskowego, zalecał kąpiele pokrzywowe oraz codzienne „bicie” miejsc zreumatyzowanych wiechciem ze świeżych pokrzyw. Potwierdza to ludową wiedzę, powtarzaną od wieków: „Jak pokrziwa poparzi to je dobre na rajmatyka”, także dzieciom, które biegając po łąkach i zaroślach doświadczyły nieprzyjemnego poparzenia pokrzywą mawiano, że „to je dobre dla zdrowio”.
Inne zastosowanie pokrzyw
- Znając odżywcze właściwości pokrzyw, gospodynie w okresie przednówkowym chętnie gotowały z nich zdrową zupę, czasem dodając liście szczawiu polnego. Obecnie bardzo modne są sałatki, soki i gęste koktajle z młodych pokrzyw.
- Posiekaną drobno pokrzywą lub krwawnikiem karmiono kury (by podnieść ich nośność), a po dodaniu drobno pokrojonego jajka na twardo – także młode kurczaczki. Kiszonkę z pokrzyw dodawano do paszy dla bydła, co zwiększało mleczność krów. Pognieciony susz z pokrzyw był dodatkiem do zimowej diety kur. Współcześnie gospodarze nadal korzystają ze zdrowych właściwości pokrzyw w karmieniu żywego inwentarza.
- Dziś niezwykle popularne w ogrodnictwie jest także stosowanie wywaru z pokrzywy do oprysków m. in. drzew owocowych przeciw mszycom i innym szkodnikom. Docenia się także wykorzystywanie gnojówki z tej rośliny jako odżywczego i bakteriobójczego nawozu do gleby przy sadzeniu np. pomidorów.
Magiczna roślina
Z dawnych czasów przedchrześcijańskich pochodzi przekonanie o niezwykłości pokrzywy, która uważana była za roślinę magiczną, apotropeiczną. Wykorzystywano ją w celu ochrony przed złymi mocami i urokami. Wierzono, że odstrasza czarownice, na co wpływ miały jej parzące właściwości i strach przed uszkodzeniem oczu. Podczas Nocy Świętojańskiej, kiedy ciemne moce były najbardziej aktywne, majono domostwa - kobiety wkładały pokrzywy pod progi chałup i zabudowań gospodarczych, w okolice okien oraz drzwi, w bramy i pod dachami. Działania te miały powstrzymać czarownice przed wejściem do domu i zaszkodzeniem domownikom oraz zwierzętom gospodarczym.
Więcej artykułów dotyczących zdrowotnych właściwości pokrzyw i innych roślin:
Zbieramy wiosenne zioła