Płatki z kwiatów dzikiej róży są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce, ponieważ mają silne właściwości pielęgnacyjne.

Zawierają flawonoidy, witaminy (m.in. dużą dawkę witaminy C), cenne minerały, takie jak: potas, magnez, fosfor oraz inne składniki odżywiające naszą skórę.  Działają ściągająco i antyseptycznie oraz regenerująco na skórę, koi ją i rozjaśnia.

 Zastosowania wody różanej:

  • Delikatnie wklepujemy ją w skórę i zostawiamy do wyschnięcia lub moczymy płatek kosmetyczny i przecieramy skórę. Stosujemy rano i wieczorem.
  • Woda przelana do buteleczki z atomizerem świetnie sprawdzi się w upalne dni jako odświeżająca mgiełka rozpytana na twarz, szyję i dekolt. 
  • Możemy wykorzystać ją również jako płukankę po umyciu włosów.
  • Płynem możemy smarować ślady po ukąszeniu owadów oraz rany i podrażnienia.
  • Woda różana ze względu na swój przyjemny zapach idealnie nadaje się do stosowania w dyfuzorach zapachowych czy nawilżaczach powietrza, a także jako dodatek do aromatycznych, relaksujących kąpieli.
Różana aromaterapia. Fot. Anna Lerch-Wójcik
Różana aromaterapia. Fot. Anna Lerch-Wójcik
  • Tonik różany z dodatkiem octu jabłkowego idealnie oczyści i zmiękczy skórę, złagodzi podrażnienia i przywróci jej naturalne pH, po użyciu sklepowych mydeł i żelów oczyszczających. Do aplikacji toniku najlepiej użyć płatków kosmetycznych, pamiętając, by omijać okolice oczu. Ocet jabłkowy jest bogaty w witaminy, minerały i pielęgnacyjne kwasy.

 

Woda różana

Składniki:   Garść świeżych, dojrzałych płatków z kwiatów dzikiej róży, 150 ml wody

Sposób przygotowania:

Kwiaty dzikiej róży zbieramy w ciepły poranek, wybierając te najbardziej dorodne i świeże.  Płatki przekładamy do słoika. Zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 3 godziny. W tym czasie płatki powinny oddać cały swój aromat i kolor do wody. Następnie płyn odcedzamy i przelewamy do słoiczka lub buteleczki. Idealnie sprawdzi się tutaj buteleczka z atomizerem. Wodę różaną przechowujemy w lodówce do około 2 tygodni, w tym czasie mamy pewność, że zachowa świeżość, a jej właściwości będą najbardziej aktywne. Ze względu na niezbyt długą trwałość produktu, lepiej przygotowywać mniejsze porcje i używać na bieżąco. Jednocześnie, jeśli dysponujemy większą ilością płatków, możemy je zamrozić w woreczkach.

Po lewej stronie - macerat różany z dodatkiem octu jabłkowego, po prawej - płatki zalane gorącą wodą. Fot. Anna Lerch-Wójcik
Po lewej stronie - macerat różany z dodatkiem octu jabłkowego, po prawej - płatki zalane gorącą wodą. Fot. Anna Lerch-Wójcik

Tonik różany z octem jabłkowym

Składniki:   3 garści świeżych, dojrzałych płatków z kwiatów dzikiej róży,  szklanka wody destylowanej, 1/3 szklanki octu jabłkowego (ilość użytego octu jabłkowego dostosowujemy do potrzeb swojej skóry, możemy zmniejszyć lub zwiększyć dawkę. Warto jednak zacząć od mniejszego stężenia i obserwować reakcję skóry)

Sposób przygotowania:

Płatki myjemy i przekładamy do słoika. Zalewamy wodą i octem, tak aby płyn przykrył płatki. Odstawiamy na około 2 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce - w tym czasie płyn będzie się macerował. Co jakiś czas potrząsamy słoikiem tak, żeby wymieszać składniki. Po upływie tego czasu odcedzamy płyn i przelewamy do słoiczka lub buteleczki. Tonik możemy przechowywać w lodówce, jednak nie jest to konieczne. Ma on dłuższy czas przydatności niż woda różana, a jego świeżość możemy obserwować na bieżąco.

Inne pomysły na wykorzystanie płatków dzikiej róży:

Konfitura z płatków dzikiej róży