Syrop i nalewka z pędów sosny idealnie sprawdzają się przy kaszlu, ponieważ mają działanie wykrztuśne. Ale to nie jedyne prozdrowotne zalety sosny.

Syrop i nalewka sprawdzą się także przy innych infekcjach dróg oddechowych, takich jak np. ból gardła czy krtani. Działają antybakteryjnie i odkażająco. Esencja sosnowa na bazie alkoholu idealnie sprawdzi się jako dodatek do kąpieli, masażu czy inhalacji. Doskonale rozgrzewa. Można ją także wcierać przy bólu stawów i mięśni. Dodatkowo dzięki zawartym olejkom ma odświeżający, żywiczny smak i zapach. 

Sosna zwyczajna. Fot. Anna Lerch-Wójcik
Sosna zwyczajna. Fot. Anna Lerch-Wójcik

Zbiory i przygotowanie:

Optymalnym czasem na zbiór młodych pędów z sosny jest maj. Jak w przypadku wszystkich ziół i roślin zbieranych w lasach i na łąkach należy pamiętać, żeby stanowisko zbioru było czyste, a zbiór roślin legalny. Pamiętajmy także, by nie zrywać zbyt wielu pędów z jednego drzewa i pomijać  główne, górne pędy. Ruszając na zbiór, warto dobrze się przygotować – odpowiednie będzie tutaj robocze ubranie i rękawice, ponieważ ślady po żywicy są wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia. 

Zbieramy elastyczne, miękkie pędy, najlepsze będą te o długości 7-12 cm. Ich ilość zależy tylko od dostępności i naszych potrzeb. Możemy także dodać męskie kwiaty (zawierają dużo żółtego pyłku), które kroimy na mniejsze kawałki. Po zbiorze zostawiamy pędy rozłożone na tacce w nasłonecznionym miejscu, aby wszystkie robaczki uciekły. Myjemy pędy pod bieżącą wodą, choć możemy pominąć ten etap. 

Młode pędy sosny. Fot. Anna Lerch-Wójcik
Młode pędy sosny. Fot. Anna Lerch-Wójcik

 

Syrop z młodych pędów sosny

(na kaszel i infekcje dróg oddechowych)

Składniki: 1 kg młodych pędów sosny, 1 kg cukru, opcjonalnie spirytus

Sposób przygotowania:

Pędy sosny kroimy na kawałki o długości ok. 2 cm. Dodatkowo możemy rozgnieść je drewnianym tłuczkiem wówczas szybciej puszczą sok.

Następnie przekładamy pędy do słoja przesypując warstwowo cukrem w ilości 1:1. Kolejne warstwy pędów dociskamy ręką. Słój zakręcamy dokładnie. Cały proces potrwa 2-3 tygodnie. Na początku trzymamy słój w nasłonecznionym miejscu, by szybko wytworzył się sok i przykrył kawałki pędów. Uchroni to nasz syrop przez pleśnią. Później słój wstawiamy w zacienione miejsce. Codziennie staramy się poruszać i potrząsać słojem, a także otworzyć go na chwilę. Po upływie wskazanego czasu, przy użyciu gazy lub sitka o małych oczkach, odcedzamy płyn. Pędów nie wyrzucamy – możemy je wykorzystać dalej do produkcji nalewki z pędów sosny – przepis poniżej. Syrop przelewamy do wyparzonych słoiczków i dokładnie zakręcamy. Dla pewności możemy nasz syrop poddać szybkiej pasteryzacji. W tym celu gotujemy w garnku na małym ogniu słoiki przykryte do 3/4 wysokości wodą. Proces powinien trwać nie krócej niż 20 min. Innym sposobem na przedłużenie trwałości syropu jest dodanie spirytusu - na szklankę syropu dolewamy go 1 łyżkę stołową. Przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu nie dłużej niż rok. Stosujemy 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

 

Syrop z młodych pędów sosny. Fot. Anna Lerch-Wójcik
Syrop z młodych pędów sosny. Fot. Anna Lerch-Wójcik

 

Nalewka z młodych pędów sosny

(na przeziębienie i infekcje dróg oddechowych)

Składniki: 1 kg pędów sosny pozostałych po odcedzeniu syropu, 250 ml spirytusu, 250 ml wody, 2 łyżki miodu, 3 łyżki soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Pędy sosny pozostałe po zlaniu syropu przekładamy do słoja, zalewamy szklanką spirytusu i szklanką wody. Ważne jest, by wszystkie pędy były zalane płynem. Odstawiamy składniki naszej nalewki w szczelnie zamkniętym słoju na około 2-4 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Co jakiś czas wstrząsamy. Możemy także degustować płyn. Jeżeli jest za mocny i gorzki - rozpuszczamy 2 łyżki miodu w niewielkiej ilości przegotowanej wody i dolewamy. Możemy także dodać sok z cytryny. Po upływie wskazanego czasu odcedzamy dokładnie płyn przez gazę lub sitko o małych oczkach i zlewamy nalewkę do szklanych butelek. Butelki zakręcamy i odstawiamy w  ciemne miejsce, żeby składniki się przegryzły na co najmniej 2-3 miesiące. W razie infekcji, czy przeziębienia pijemy 1 kieliszek nalewki dziennie do godzin popołudniowych, pamiętając, że działa wykrztuśnie. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że nalewkę mogą stosować tylko osoby dorosłe.

 

Esencja z młodych pędów sosny

(do wcierania na bolące stawy i mięśnie, do inhalacji, masaży, jako dodatek do kąpieli) 

Składniki: 250 g pędów młodej sosny, 200 ml spirytusu

Sposób przygotowania:

Podobnie jak w przypadku syropu pędy sosny kroimy na kawałki o długości ok. 2 cm. Dodatkowo możemy rozgnieść je drewnianym tłuczkiem wówczas szybciej puszczą sok. Następnie przekładamy pędy do słoika i dociskamy ręką, aby straciły objętość. Zalewamy spirytusem, słoik zakręcamy i odstawiamy na co najmniej 2 miesiące w ciemne i chłodne miejsce. Raz na jakiś czas potrząsamy słoikiem. Po upływie wskazanego czasu, zlewamy esencję do mniejszej butelki.