21 sierpnia 2006 r. żur śląski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi województwa śląskiego, w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Składniki na zakwas na żur: 0,5 l wody, 200 g grubo mielonej mąki żytniej, 1 piętka chleba, 3 ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

Do żuroka (specjalnego boncloka, czyli garnka kamionkowego) wlewamy wodę, dodajemy grubo mieloną mąkę żytnią, piętkę z chleba i pokrojony czosnek. Odstawiamy na cztery dni w ciepłe miejsce. W tym czasie zakwas sfermentuje. 

Jak narychtować?

Downij kożdo baba nociastek na żur sama rychtowała w chałpie. Coby ukisić żur, trza było przódy do szpecjalnego boncloka, na kiery godajom żurok, wloć wody, wciepać skrowek chleba i szrut żytni, dać pokroty czosnek i zostawić na sztyry dni w cieple, coby fajnie zgerowoł.

 

Składniki na postny żur: 2 l wody, 1 szklanka zakwasu na żur, 2 łyżki śmietany,  sól i pieprz do smaku, ziemniaki

Sposób przygotowania:

Do garnka z zagotowaną wodą wlewamy szklankę wcześniej przygotowanego zakwasu i gotujemy kilka minut. Dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Żur nakładamy na talerze, dajemy po łyżce potłuczonych ziemniaków. Kiedyś postny żur jadano nie tylko w okresie przed Wielkanocą, ale także w piątki.

Jak narychtować?

Do wody wloć zakwaszony żur, potym postawić na łogniu, coby zewrało i zakłócić troszkom śmietonki, dać soli i korzynio do szmaku. Postny żur trza rychtować bez wyndzonki i podować niełokraszony szpyrkom, za to z pożganymi ziymiokami. Piyrwej jodało sie go tyż w piontki na łobiod.