„Kod kulturowy historycznej ziemi pszczyńskiej” to dwuletni projekt badawczy, realizowany przez Muzeum Miejskie w Bieruniu.

Celem projektu jest dokumentacja, archiwizacja i popularyzacja wiedzy o wybranych zjawiskach dziedzictwa kulturowego ziemi pszczyńskiej: obrzędowości dorocznej, strojach ludowych, tradycyjnym pożywieniu oraz roślinach w kulturze ludowej.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w projekcie celem opracowania części dotyczącej tradycyjnego pożywienia: tekstów do wystawy oraz materiałów na stronę www projektu.

Materiały promocyjne Muzeum Miejskiego w Bieruniu

Od grudnia 2022 roku możemy korzystać z efektów projektu: odbywających się spotkań, wystaw i strony internetowej. „Tradycyjne pożywienie na ziemi pszczyńskiej” oraz „Rośliny w kulturze ludowej ziemi pszczyńskiej” to tytuły dwóch wystaw prezentowanych do końca lutego 2023 r. w Muzeum Miejskim w Mikołowie. Zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia! :)

Dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu a zarazem pomysłodawczyni projektu - Agnieszka Szymula oraz Dyrektor Muzeum Miejskiego w Mikołowie - Wojciech Szwiec podczas spotkania w Mikołowie. Fot. Marcin Wójcik

Oprowadzanie po wystawie "Tradycyjne pożywienie na ziemi pszczyńskiej". Fot. Marcin Wójcik

Uczestnicy spotkania w Mikołowie. Fot. Marcin Wójcik

Serdecznie zapraszamy też na nową stronę projektu: www.ziemiapszczynska.bierun.pl! Szczegóły działań znajdziecie także na stronie projektu na Facebooku „Kod kulturowy historycznej ziemi pszczyńskiej”.

Projekt „Kod kulturowy historycznej ziemi pszczyńskiej”, realizowany przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w budowie), został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.